• https://www.facebook.com/pages/Ankara-Kariyer-Merkezi/293355527383274
  • https://twitter.com/Ank_Kariyer_Mrk
 Ankara Kariyer Merkezi

Yds Hazırlık Kursu

Yds Hazırlık Kursu


yds kursları

Yds Kursu

Yds Nedir?

Daha öncesinde ÜDS, KPDS, TUS ve KPSS- dil olarak uygulanan dil sınavlarının birleştirilmesi kararıyla ÖSYM’nin ilk kez 7 Nisan 2013 tarihinde yapmaya başladığı yabancı dil yeterlilik sınavıdır.


E-Yds Nedir ?

ÖSYM nin 2014 Sonbahar YDS’den sonra uygulamaya başladığı YDS sınavının bilgisayar tabanlı versiyonunu dur.Bu sınava da E-YDS ismi verilmiştir.Sınav normal YDS ile birebir aynıdır, sınava girecek adaylara aynı şekilde 80 sorudan oluşan bir test uygulanmaktadır.Normal YDS’den farklı yanı ise bu testin bilgisayar üzerinden uygulanmasıdır.


E-Yds nin Dezavantajları Nedir?

E-YDS henüz yeni bir uygulama olduğu için şu an pek çok dezavantaja sahiptir. Sınav için adaylar başvuru saatinden belli bir zaman önce bilgisayar başına geçmekte ve sınava katılacak sınırlı sayıda öğrenciden biri olmak için bir an önce kaydolmaya çalışmaktadırlar. Sınavın ilk dezavantajı da budur.  Çünkü dakilalar içinde sınav kontenjanı dolduğu için pek çok aday sınava katılamamaktadır. Çok istemesine rağmen sınava giremeyen bu adaylar içerisinde kendisine acilen dil puanı lazım olan akademisyenler ve kadro başvurusu için dil puanına ihtiyaç duyan öğrenciler başta olmak üzere pek çok kişi vardır. ÖSYM bu sorunu kısmen çözmek için her bir adayın yılda sadece bir kere sınava girmesine izin vermiştir fakat bu çözüm maalesef yeterli değildir. Zira E-YDS’nin 1 yıllık toplam kontenjanı bile (eğer sınav merkezleri ciddi derecede artırılmazsa) E-YDS sınavına girmek isteyen aday sayısından oldukça azdır.

Sınavın bir diğer dezavantajı da sadece Ankara’da yapılıyor olmasıdır. Pek çok aday önceki gün akşam ya da gece saatlerinde otobüs veya uçak ile Ankara’ya ulaşmakta yol yorgunluğunu tam olarak atamadan sınava girmektedir. Bu da sınav başarısını ve sınav motivasyonunu kısmen de olsa olumsuz etkileyen bir unsurdur.
Sınavın üçüncü dezavantajı da sınav giriş ücretidir. 2015 yılı itibariyle E-YDS sınav giriş ücreti 130 TL’dir, bu ücret normal YDS sınavı ücreti olan 70’TL nin 2 katına yakın bir ücrettir. Ayrıca bunun üzerine farklı illerden gelen öğrenciler için bir de Ankara’ya ulaşım masrafları eklenince özellikle de öğrenci olanlar için önemli bir maddi külfet unsuru oluşturmaktadır.
Sınavın dördüncü dezavantajı ise zorluk düzeyidir. Sınava bizzat giren kişilerden aldığımız duyumlara göre normal YDS sınavlarına kıyasla E-YDS sınavı biraz daha zordur. Açıkçası zorluk ve kolaylık kavramı kişiden kişiye değişen unsurlar olduğu için bu konuda kesin bir yargıya varmak da güçtür fakat sınava giren arkadaşlarımızdan aldığımız bilgiler harflere dağılım yüzdelerinin normal YDS sınavına göre daha olumsuz olduğunu ve özellikle A ve B harfleri (90 üzeri ve 80-90 arası) alan aday sayısının oranının normal YDS’ye göre çok daha az olduğu yönündedir.
Sınavın son dezavantajı ise sadece İngilizce dilinde yapılıyor olmasıdır. İngilizce gerçekten de açık ara en çok adayın sınav almayı tercih ettiği dildir fakat yine de farklı dillerden sınava girmeyi tercih eden adayları da ihmal etmemek gerekir. Örneğin Almanca’dan sınava girmek isteyen bir aday bu sınavları yılda en fazla 2 defa alabilmektedir (hatta bazı dillerin sınavları yılda 1 defa yapılmaktadır) Bu da söz konusu adayların stresini artıran bir unsurdur. Temennimiz gerekli altyapı çalışmaları tamamlandığında E-YDS’nin neredeyse bütün dillerde yapılmasıdır.

 

yds kursu

e-yds kursu

YDS Sınavına Kimler Katılabilir?

• Yüksek lisans programlarına başvuracak lisans programı mezunları ya da öğrencileri,
• KPSS Yabancı Dil puanıyla başvuru yapacak adaylar,
• Doçent, doktora ve sanatta yeterlilik adayları,
• Dil tazminatı ya da yurt dışı görevleri nedeniyle yabancı dil seviyesini belgelemesi gereken kamu çalışanları,
• Öğretim üyesi dışında kalan öğretim görevlisi kadrolarına naklen ya da açıktan ataması yapılacak akademisyenle,
• Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ya da Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavına (DUS) girecek olan adaylar,
• Yurt dışında öğrenim görüp de diploma denkliği almak isteyen adaylar YDS sınavına başvurabilirler.


YDS Sınavından Kaç Puan Almak Gerekir?

YDS’den doçent adaylarının en az 65, doktora ve sanatta yeterlilik adaylarının en az 55 alması gerekir. Akademik kadro ilanları için ise her üniversite ve bölüm kendi taban puanını belirlemektedir. Ortalama olarak YDS’den 65 puan alan aday başarılı sayılabilir. Dil tazminatı için ise:
• 90 – 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi,
• 80 – 89 arasındaki puanlar (B) seviyesi,
• 70 – 79 arasındaki puanlar (C) seviyesi,
• 60 – 69 arasındaki puanlar (D) seviyesi,
• 50 – 59 arasındaki puanlar (E) seviyesi olarak değerlendirildiğinden adayların aldıkları puan ayrıca önem kazanmaktadır. Dolayısıyla iyi bir YDS eğitim süreciyle en yüksek puana ulaşmaları gerekir.


YDS Sınavında Kaç Soru Vardır? Sınav Süresi Nedir?

YDS’de 80 soru için 150 dakika verilmektedir. YDS’de ilk 110 ve son 15 dakikasında sınavdan çıkılamaz. YDS’de yanlış cevaplar doğru cevapları götürmez. Her soru 1,25 puan değerindedir.


YDS Sınavı Ne Zaman Yapılır?

2016-YDS İlkbahar Dönemi Sınavı 27 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirilecektir.


YDS Sınavına Hangi Seviyede Hazırlanmalıdır?

YDS sınavı Hedeflenen puana göre seviye önem kazanır. 50-60 puan hedefleyen bir aday Intermediate (orta) seviyesinde iyi bir eğitimle istediği puana ulaşabilecekken, 70 ya da üzeri puan hedefleyen bir öğrencinin Upper-Intermediate ya da Advanced (ileri) seviyesinde olması gerekir.


YDS Sınavının Sonucu Kaç Sene Geçerlidir?

ÖSYM yapılan sınavın süresiz geçerli olduğunu açıklamış olmasına rağmen üniversiteler ya da bazı kurumlar kendi şartlarını belirleyip, sınav geçerliliğiyle ilgili limit koyabilmektedirler. Dolayısıyla hazırlık sürecinde YDS puanının kullanılacağı kurumdan bu bilginin kontrol edilmesi gerekir. Bununla birlikte sınav, dil tazminatı için 5 yıl boyunca geçerlidir. Sınava birkaç kez girmiş adayların aldıkları sonuçlar içinde en yüksek olanı geçerli sayılmaktadır.


YDS Sınavına Hazırlıkta Ankara Kariyer Merkezi’nin Yds Kursu nun Farkı Nedir?

Tecrübeli ve alanında uzman eğitmenler tarafından verilen Yds Kursu süresince adayın İngilizce altyapısı gelişir, sınav formatıyla ve karşılaşacağı soru tipleriyle tanışır ve zamanı en iyi şekilde kullanabilmek için bu soruları en kısa sürede nasıl çözeceğiyle ilgili pratik stratejiler öğrenir. Ayrıca Yds Kursu muzda yapılan özgün denemeler sayesinde bu stratejileri pekiştirme ve kendindeki gelişimi gözlemleme şansı bulur.


 YDS KURSU

ANKARA KARİYER MERKEZİ

YDS KURSU - YDS KURSU

TEL: 0312 4323078 - 79
yds kursu, yds kursu ankara, yds kursları, yds kursları ankara, yds kursu fiyatı, yds kursu fiyatları ankara, ankarada yds kursu, ankaradaki en iyi yds kursu

Yorumlar - Yorum Yaz

Yds Kursu Hakkında Bilgi Almak İstiyorum.