• https://www.facebook.com/pages/Ankara-Kariyer-Merkezi/293355527383274
  • https://twitter.com/Ank_Kariyer_Mrk
 Ankara Kariyer Merkezi

Yds sınavı

yds kursu

     ÖSYM tarafından 4 Ocak 2013 tarihinde yapılan basın açıklamasında,2013 yılından itibaren artık KPDS , ÜDS gibi yabancı dil seviye belirleme sınavlarının yerine yılda 2 kez YDS sınavı yapılacağı belirtildi.

      Yds sınavının tüm kamu ve özel sektör yerleştirmelerinde yabancı dil seviyesinin belirlemesinde esas alınacağı ve adayların 2013 yılı itibarı ile  yılda 2 kez yapılacak YDS  sınavına girmelerinin kendileri için faydalı olacağı belirtilmiştir.  

Konu ile ilgili olarak 4 Ocak 2013 tarihinde ÖSYM tarafından yapılan açıklama şöyledir,

BASIN DUYURUSU
(4 Ocak 2013)

2013-Yabancı Dil
Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik, 4 Ocak 2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Bu Yönetmelik gereği; Merkezimiz tarafından bazı dillerde yılda iki kez olmak üzere Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı (YDS) yapılacaktır. Sınavın ilk uygulamasının 7 Nisan 2013 tarihinde yapılması planlanmaktadır.

2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından, yabancı dil bilgisi seviye belirlemeye yönelik olarak, sadece Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavı (YDS) yapılacaktır. Diğer yabancı dil bilgisi seviye belirleme sınavları (ÜDS/KPDS vb.) yapılmayacaktır. Ayrıca; ÖSYM tarafından uygulanan ve içeriğinde yabancı dil sorusu/testi bulunan sınavlarda yabancı dil sorusu/testi bulunmayacak, bu adayların sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde YDS’den alacakları puanlar kullanılacaktır.

Bu nedenle, 2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından yapılan KPSS, TUS, DUS vb. sınav ve yerleştirme işlemleri ile ÜDS/KPDS sonuçlarını kullanan diğer kamu/özel kurum ve kuruluşların sınav/yerleştirme işlemlerine katılacak adayların, yabancı dil yeterliğinin belirlenmesi için 7 Nisan 2013 tarihinde yapılması planlanan YDS’ye katılmaları yararlarına olacaktır.

Kamuoyuna önemle duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

 

          Ayrıca ÖSYM başkanı Prof.Dr.Ali Demir tarafından yapılan açıklama ile daha önceki yıllarda yapılmış olan KPDS ve ÜDS gibi sınavlardan alınan puanların geçerliliğini koruduğu,2013 yılından itibaren sınava yeni girecek adayların YDS puanlarının değerlendirmeye alınacağı belirtilmiştir.

Konu ile Prof.Dr.Ali Demir'in açıklaması şöyledir,

ÖSYM'nin önceki yıllarda Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS), Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS) yaptığını; Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) içinde, pek çok kamu kurumu sınavlarında ve Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı'nda (TUS) da yabancı dil testi olduğunu hatırlattı.

Bu sınavları daha nitelikli hale getirmek amacıyla Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavı'nın (YDS) adıyla birleştirerek yılda 2 kez yapacaklarını dile getiren Demir, ilk sınavın 7 Nisan'da olacağını, ikinci sınavın ise Ekim ayı içerisinde yapılmasının planlandığını belirtti.

KPDS ve ÜDS'nin geçerliliğinin devam edeceğini dile getiren Demir, ''Mevcut KPDS ve ÜDS'nin geçerlilikleri devam edecek ve yeni gelenler YDS'ye girecek. Bu yıl yapacağımız YDS'nin, KPDS ve ÜDS ile eşdeğerlilikte olmasını sağlayacağız. Dolayısıyla bu sınava geçişte bir sorun olmayacaktır'' diye konuştu.

YDS'nin belirli bir geçerlilik süresi olmadığını, sürekli geçerli olacağını ifade eden Demir, ''Ancak kurumlar kendi istekleri doğrultusunda süre tanımlayabilir. Yabancı dil tazminatı için süre yine KPDS'de olduğu gibi 5 yıl'' dedi.

yds sınavı, yds sınavı 2015, yabancıdil seviye belirleme sınavı, 2015 yds sınavı, yds sınavı açıklama, 2015 yabancı dil seviye tesbit sınavı

Yds Kursu Hakkında Bilgi Almak İstiyorum.